
Objavljen snimak razgovora Dodika i Izetbegovića: Razmijenili teške optužbe, ali i nekoliko neočekivanih poruka
Objava snimka telefonskog razgovora između predsjednika SNSD-a Milorada Dodika i lidera SDA Bakira Izetbegovića izazvala je brojne reakcije u javnosti i otvorila novu političku polemiku.
Dio političkih analitičara i korisnika društvenih mreža smatra da bi cijeli slučaj mogao imati i širi politički kontekst, posebno imajući u vidu da se razgovor pojavio u periodu pojačanih političkih aktivnosti. Ipak, za takve tvrdnje nisu ponuđeni konkretni dokazi.
Snimak, koji je nakon višednevnih rasprava postao dostupan javnosti, prikazuje razgovor dvojice dugogodišnjih političkih rivala. Iako je započeo u relativno mirnom tonu, komunikacija je ubrzo prerasla u oštru razmjenu stavova, međusobnih optužbi i političkih prozivki.
Razgovor trajao nekoliko minuta
Prema objavljenom snimku, razgovor je trajao približno sedam minuta. Ključni trenutak nastupio je kada je Dodik upitao Izetbegovića da li je zaista izjavio da ga „silom treba skloniti“.
Izetbegović je odgovorio da je pod tim mislio na djelovanje pravosudnih institucija i zakonite procedure.
“Rekao si silom, a pravosuđe nije sila nego legalan postupak”, uzvratio je Dodik.
Na to je Izetbegović odgovorio da je mislio na „legalan postupak Mile“, dodajući da Dodika smatra odgovornim za dugogodišnje političke procese koji, prema njegovom mišljenju, štete Bosni i Hercegovini.
“Istjerao si nam mlade iz zemlje, kupuješ papke po Americi, ulizuješ se Izraelu. Najgoru vrstu ljudi si izabrao da rade protiv ove zemlje i, nažalost, u tome si uspio”, rekao je Izetbegović.
Razmjena teških optužbi
Tokom razgovora dvojica političara iznijela su potpuno suprotne stavove o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Kada ga je Dodik upitao na koju zemlju misli, Izetbegović je odgovorio:
“Ovu zemlju, moju i tvoju Bosnu i Hercegovinu.”
Dodik je više puta insistirao na pitanju zbog čega mu se prijeti, dok je Izetbegović tvrdio da govori isključivo o zakonitim institucijama i procedurama.
“Ti si štetočina, hajdučku politiku vodiš”, rekao je Izetbegović.
Tema razgovora bili su i odnosi među narodima, kao i položaj povratnika u Republici Srpskoj.
“Napravili ste aparthejd, potpunu dominaciju hrišćana nad muslimanima”, rekao je Izetbegović.
Dodik je na to odgovorio tvrdnjom da Bošnjaci Srbima nikada nisu ponudili održiva politička rješenja.
Dotakli se i ličnih prozivki
U jednom dijelu razgovora Dodik je upitao Izetbegovića da li stoji iza određenih grupa koje, kako tvrdi, djeluju protiv njega.
“Ja dobijam informacije o njima, a ti meni govoriš da ćeš me silom skloniti. Je li ti to organizuješ?”, pitao je Dodik.
“Otkud ti te budalaštine?”, odgovorio je Izetbegović.
Razgovor je u pojedinim trenucima dobio i ličnu dimenziju, pa su uslijedile međusobne prozivke koje nisu bile direktno povezane s političkim temama. Tako je Izetbegović u jednom trenutku Dodiku poručio da „skine koju kilu“.
Uprkos žustroj raspravi i brojnim neslaganjima, razgovor je završen bez daljnje eskalacije.
“Ajde zdravo, pozdravi Sebiju”, rekao je Dodik na kraju razgovora, nakon čega je telefonski poziv okončan.
Objavljeni snimak nastavio je izazivati brojne reakcije javnosti, dok se komentari o sadržaju razgovora i njegovim mogućim političkim posljedicama i dalje ne stišavaju.
data-nosnippet>
