
Legendarni američki golman poslao jasnu poruku Zmajevima uoči velikog duela
Nekadašnji golman reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država Tim Howard osvrnuo se na poraz svoje selekcije od Turske, ali i na predstojeći duel protiv Bosne i Hercegovine na Svjetskom prvenstvu.
Iako je američki tim ostao bez pobjede u posljednjem susretu, Howard smatra da rezultat ne predstavlja razlog za zabrinutost, već da bi mogao imati pozitivan učinak pred nastavak takmičenja.
Poraz vidi kao korisno iskustvo
Legendarni čuvar mreže ističe da je poraz donio nekoliko važnih stvari američkoj reprezentaciji, prije svega kada je riječ o odmoru ključnih igrača i sticanju iskustva za one koji su dobili priliku.
“Sinoćnji poraz je u redu. On je, ustvari, sjajna stvar. Turska je trenutno u avionu za… Tursku, a naši momci će se probuditi za nekoliko sati i neće morati navijati alarm jer mogu slobodno odspavati. Jer znate šta se dogodilo sinoć? Zaista sjajna stvar. Naša četiri najbolja igrača su očistila žute kartone, a naš najbolji igrač je odigrao 30 minuta i izgledao odlično na terenu. Imamo momke koji možda nikada ranije nisu igrali na Svjetskom prvenstvu, a upisali su važne minute koje im mogu značiti u karijeri. I znate šta još? Veoma je dobro igrati u ovako teškim utakmicama. A odigrati takav meč i ne ostvariti povoljan rezultat u situaciji kada ti taj rezultat uopće nije bitan – za mene je to uspjeh”, poručio je Howard.
“Nema razloga za paniku”
Bivši golman Evertona i Manchester Uniteda smatra da su reakcije američke javnosti nakon poraza bile pretjerane te vjeruje da njegova reprezentacija i dalje ima kvalitet za velike domete na turniru.
“Snaga Svjetskog prvenstva je nevjerovatna. Igramo toliko dobro da su ljudi odmah počeli govoriti: ‘O moj Bože, nećemo osvojiti prvenstvo jer smo sinoć izgubili’. Mi smo sasvim u redu. Sve je u savršenom redu”, rekao je Howard.
Samouvjerena poruka pred okršaj s BiH
Na kraju razgovora Howard se osvrnuo i na predstojeći susret protiv Bosne i Hercegovine, uputivši poruku koja je izazvala brojne reakcije među navijačima.
“A Bosna? Pa… Lane i ja ćemo još razgovarati o tome. Ali iskreno, bolje im je da ni ne sjedaju u avion za San Francisco, jer će selekcija SAD-a uložiti sve da ih propisno razbije!”, zaključio je Howard.
Podsjetimo, reprezentacije Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država sastat će se 1. jula u San Franciscu, a pobjednik tog susreta izborit će plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva.
