
Načelnica Općine Novo Sarajevo Benjamina Karić i direktor Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje Halil Subašić potpisali su sporazum kojim je omogućena isplata jednokratne novčane pomoći penzionerima s prebivalištem na području ove općine.
Za ovu namjenu Općina Novo Sarajevo izdvojila je 400.000 KM, a pomoć u iznosu od 70 KM bit će isplaćena najugroženijim kategorijama penzionera.

Pravo na ovu jednokratnu podršku imaju korisnici koji primaju najnižu penziju u Federaciji BiH, odnosno penziju u rasponu od 434,62 KM do 666,76 KM, kao i penzioneri koji ostvaruju pravo na isplatu razlike penzije u skladu sa članom 82. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Prema potpisanom sporazumu, sredstva će biti prebačena Federalnom zavodu za PIO/MIO, koji će izvršiti isplatu krajnjim korisnicima.
Penzioneri neće morati podnositi dodatne zahtjeve, a pomoć će biti isplaćena zajedno s redovnom junskom penzijom.
Prema podacima Federalnog zavoda za PIO/MIO, ovom mjerom bit će obuhvaćeno oko 5.700 penzionera s područja Novo Sarajevo.
Iz Općine Novo Sarajevo poručili su da će i u narednom periodu nastaviti provoditi programe podrške socijalno osjetljivim kategorijama stanovništva, s ciljem poboljšanja životnog standarda građana i pružanja pomoći onima kojima je najpotrebnija.
